SANAT HABERLERİ KÖŞE DİYOR Kİ AKTÜEL

Bravo, Bravo, Bravo!

 

ART-IK

Paylaş

Yapılan uygulamalar yavaş yavaş insanların mazeretlerini de ortadan kaldırıyor;

 

            -Hanımefendi Louvre Koleksiyonlarını ziyaret ettiniz mi?

            -Ay çok pahalı! Nasıl ziyaret edeyim ki?

 

            -Beyefendi siz ziyaret ettiniz mi?

            -Ne mümkün efendim, bu pahallılıkta…

 

Sakıp Sabancı Müzesi son zamanlarda örnek uygulamalara imza atıyor. Picasso ve Rodin gibi iki dev sanatçının eserlerinden sonra bu kez de Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi başlıklı sergiyi sanatseverlerle buluşturdu.

Louvre Müzesi İslam Sanatları Bölümü’nden seçilmiş yaklaşık 220 eser Türk Telekom’un değerli katkılarıyla sergilenmek üzere İstanbul’a geldi. Louvre Müzesi’nin en önemli koleksiyonlarından İslam Sanatları Bölümü’nde toplanmış ve korunmuş olan hazineler arasında Osmanlılara (1299-1923), İran’da 16. yüzyıl başlarında kurulmuş olan Safavi Devleti’ne (1501-1722) ve yine aynı dönemde Hindistan’da hüküm sürmüş Baburi Hanedanı’na (1526-1858) ait çeşitli sanat eserlerinden oluşan sergi,  http://www.louvre.fr/llv/commun/home.jsp?bmLocale=en"  target=_blank>Louvre Müzesi’nin işbirliğinde ve  http://www.lesartsdecoratifs.fr/index_gb.html"  target=_blank>Les Arts Décoratifs’in katkılarıyla düzenleniyor. Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının zengin ve görkemli çağlarını gözler önüne seren sergi, aynı dönemde ve coğrafyada hüküm süren 3 imparatorluğun sanatını geniş bir ilişkiler ve etkileşimler yelpazesinde ele alıyor.

Malumunuz Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul'da Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden Emirgan'da yer almaktadır. 2002 yılında ziyarete açılan Müze'nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur.

 

Sakıp Sabancı Müzesi sayesinde Emirganlılar zaman zaman birtakım sorunlarla karşılaşmadılar desek yalan olur; trafik arttı, kiralar yükseldi, gün içerisindeki yoğunluk arttı, dolayısıyla seyyar satıcılar pıtrak gibi ortalığı kapladı. Buna rağmen Emirgan halkı durumdan o kadar da şikayetçi değil. Nedeni ise SSM yetkililerinin izledikleri politikalar.

 

En son 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm kadınlar, Türk Telekom sponsorluğunda düzenlenen “Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi” sergisini ücretsiz gezdiler. 

 

Kadınların ücretsiz ziyaretinden 10 gün sonra SSM bu sefer ‘komşu günü’ne hazırlanmaya başladı; evet müze 19 Mart'ta, yani bugün komşularını ağırlıyor.

 

Bugün Emirganlılar, her sergi döneminde olduğu gibi, bu kez de Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi başlıklı sergi için Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) Komşu Günü’ne gitmeye hazırlanıyor. Artık geleneksel hale gelen Komşu Günü’ne katılmak isteyenler, ikametgahlarını gösteren bir belgeyle muhtarlıktan davetiye alarak müzeyi ve sergiyi ücretsiz gezebilecek. Semt sakinlerinin her sergi dönemi heyecanla beklediği, “Müzeye giriş ve çaylar bizden, gezmesi sizden!” sloganıyla duyurulan etkinlik, müzenin komşularıyla bağını güçlendirmeyi amaçlıyor ve büyük ilgi görüyor.

 

Uygulamadan herkes memnun. Müze yetkililerini bu uygulamalardan ötürü tebrik ediyor, alkışlıyor, bu tarz uygulamaların yönünü yeni yetişmekte olan nesle doğru da çevirmelerini can-ı gönülden diliyoruz

 

Luo Qing

Osang Gwon
  YABANCI SANATÇILARIN GÖZÜYLE ÇAĞDAŞ SANAT!  
Beral Madra
  TÜRKİYE’DE ÇAĞDAŞ SANAT!  
P.Paul Whitchouk
  İnsan Heykeller  
Murat Pilevneli
  “Kriz, Türk çağdaş sanatını teğet geçti”  
Eric Van Den Ilgeneer
  Beni Yıka!  
Milliyet Sanat Ne Kadar İnandırıcı
Maksat Mesaj Vermekse En Kralını Sanat Verir! İşte Kanıtı!!!
Karadut Hanım
Amerika’dan Bir Heykel Alacağımız Var
Duvar Resimleri Bir Moda Haline Geliyor!
 
 
www.haberdaret.com (sanat haberleri | haberdar@ ) 2005- 2011 |  sanat haberleri   ersin dündar galeri internet