SANAT HABERLERİ KÖŞE DİYOR Kİ AKTÜEL

Yok Deve!

 

ART-IK

Paylaş
Dünyada bilhassa bu yıl bir salgın gibi yayılan penis heykel modası var. Gerçi penis heykel öteden beridir ilgi gören, ilgi gösterilen bir imaj. Dünyanın pek çok yerinde bu tarz bir heykelle karşılaşabilirsiniz; Türkiye hariç.

Gerçi heykelde penis, her zaman sorun teşkil etmiştir. Hatırlarsanız 2008 yılının yanılmıyorsam Mart ayında Denizli CHP İl Başkanı Ali Kavak, Denizli Belediye binasının önündeki Atatürk heykelinde atının cinsel organının AKP'lilerce koparıldığını iddia etmişti. Kavak, 1980 ihtilalinden sonra Kıdemli Albay Ahmet Acar’ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde, heykeltıraş Prof. Dr. Tamer Başoğlu’na yaptırılan ve 1981 yılında Denizli Belediyesi'nin önüne dikilen heykelin yeni çekilen fotoğraflarını gazetecilere dağıtmıştı. Ali Kavak, “Kafaları türbanla örten anlayış, şimdi de sanata saldırmaya başladı. Sanatın mahremi namahremi olmaz. Ayrıca, sanatçıdan izinsiz sanatın üzerinde hiçbir düzenleme yapılamaz. AKP’li belediye, Atatürk anıtındaki atın cinsel uzvunu koparıp, boyamış. Kendilerini sanata yaptıkları saldırıdan ötürü kınıyoruz. Atatürk’ün atının cinsel uzvu yakın zaman önce vardı. AKP’liler’in kopardığını ya da koparttıklarını düşünüyoruz” demişti.

Geçtiğimiz günlerde de benzer bir tartışma Almanya’da yaşandı. Tartışma, melek heykelinin, tasarımcı Joop’un babası Gerhard’ın (92) yattığı Bornstedter Mezarlığı’ndaki aile kabristanına yerleştirilmesiyle başladı. Kum taşından yapılan heykelin başı bir genci, karın bölgesi ise yaşlı bir adamı andırıyor. Meleğin yana düşmüş kanatları ise kollarının üzerinden değil, karnının iki yanından çıkıyor. Cinsiyetsiz olduğuna inanılan meleğin en tartışılan yeri ise bacak arasında görünen genital organı. Ziyaretçiler daha ziyade, cinsel organın ortalıkta ve iri olmasından rahatsız. Annesinin mezarını sulamaya gelen Baerbel Zöll (66), "Mezarlıkta böyle bir şeye gerek yok. Meleklerin cinsiyeti yoktur. Bay Joop, keşke kanatlardan biriyle cinsiyetini örtseydi" dedi.

Wolfgang Joop ise Bild Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, "Heykeltraş, benim tarifime göre bu heykeli yaptı. Cinsel organın büyüklüğüyle ilgili herhangi bir yönlendirmem olmadı" dedi. İyi de niye bir melek heykeli? Sorunun yanıtı ünlü modacıdan, "Hayatının sonunda olan insanlar için. Eller artık çalışmadığında kanada dönüşür ve insanı göğe yükseltir." Tartışmaya da bir anlam veremeyen tasarımcı, "Bütün gürültü, meleğe erkek formu verilmesinden kaynaklanıyor. Annem de ’penis daha küçük olabilirdi’ dedi. Ama heykel çoktan tamamlanmıştı. " diye konuştu.

Ama asıl şok edici haber Almanya’daki Türklerden geldi. Almanya’nın Baden Wüttemberg Eyaleti sınırları içerisindeki Neckar nehri kenarında bulunan bir parka bir süre önce konulan sekiz metre uzunluğunda ve 30 cm. kalınlığında tahtadan penis Türkler'in tepkisini çekmiş. Her gün yüzerlerce kişinin uğradığı parktaki tahta penis üzerinde çocukların oynuyor olması görenlerde şaşkınlığa neden olurken, penisin ne amaçla konulduğu ise kimse bilmiyormuş. Adının açıklanmasını istemeyen N.Ö, ‘’buradan geçince inan utanıyoruz. Geçen bizim oğlan, baba bu nedir diye sordu, ne cevap vereceğimi şaşırdım. Heykeldir, deyip geçiştirdim. Yanımda ailem varken buradan geçmemeye özen gösteriyorum’’ şeklinde konuşmuş. Çok uzun bir koşu parkuruna sahip olan park, bu özelliği ve yanındaki nehir manzarası nedeniyle tercih edilen bir mekân olarak biliniyor. Parkta bulunan tahta penisin olduğu yerdeki parkurdan insanların özenle başka yere doğru yöneldikleri gözlenirken, bu durumdan habersiz penis üzerinde oyun oynayan çocuklar dikkat çekiyormuş.

Bastırılmış cinsellikleriyle Türk halkı nerede olursa olsun birbirinin aynı. Aynı heykeli Türkiye’de yapsalar eminim ertesi gün külleriyle karşılaşırdık. Fakat bu habere en güzel başlığı bir Alman gazetesi Türkçe olarak atmış; Yok Deve!

 

Kemal NURAYDIN // YERYÜZÜNDEN YANSIMALAR

Beral Madra
  TÜRKİYE’DE ÇAĞDAŞ SANAT!  
Levent Çalıkoğlu
  UZMANLARIN GÖZÜNDEN ÇAĞDAŞ SANAT!  
Melih Görgün
  TÜRKİYE'DE ÇAĞDAŞ SANAT  
Doğan Paksoy
  ÇAĞDAŞ SANATA KOLEKSİYONER YORUMU  
Johan Tahon
  Türkiye aşığı heykeltıraş!  
Mukavvadan Yaratılan Eserler
Art! Downloading…
Anıttaki “gizli” Rus
Sanatın Dijitali Olur mu?
Fazla mı Abartılıyor?
 
 
www.haberdaret.com (sanat haberleri | haberdar@ ) 2005- 2011 |  sanat haberleri   ersin dündar galeri internet