SANAT HABERLERİ KÖŞE DİYOR Kİ AKTÜEL

Mukavvadan Yaratılan Eserler

 

ART-IK

Paylaş

galeri internet: Stan merhaba, öncelikle mukavvadan tablo ve heykel yapmaya ne zaman başladın?

Annemin boya almak için verdiği tüm parayı bir barda harcayınca. Şaka gibi gelebilir ama mukavvayı kullanmaya başlamam aynen bu şekilde oldu. Annemin iş yerinden bir arkadaşı benim resim ile ilgilendiğimi bildiğinden annemden yeni taşındığı evine bir tablo yapıp yapamayacağımı sormuş. Annem de hemen benim adıma evet demiş. Arkadaşı parayı peşin ödemekte ısrar etmiş. Annem akşam gereken malzemeleri alabilmem için parayı bana verdi. Kahretsin ki kardeşim diyebileceğim çocuk arkadaşım o gece aklımı çeldi. Gittiğimiz bardan çıkarken hesap oldukça yüklüydü. Alkolün etkisiyle umursamadan hepsini ödedim. O kadar ki bir başkasının da hesabını ödemek için ısrar etmişim. Ertesi sabah kendime geldiğimde ancak durumun vehametini kavrayabildim. Akşam anneme her şeyi anlattım ama annem ceza olarak bana para vermeyeceğini ve ne kadar gerekiyorsa kendi çabamla bulmam gerektiğini söyledi. Evet, anneler zaman zaman kalpsiz olabiliyor. Ben de en ucuz maliyetle farklı bir şey yapmanın peşine düştüm. İlk başta bir kolaj yapmayı düşündüm. Fakat daha sonra şu an ismini hatırlamadığım bir sanatçının kağıttan yaptığı çalışmalara rastladım. O an Edison’un ampulü beynimde yandı. İlk denemem bir faciaydı. Sonra kağıtları atıp mukavva kullandım ve işte oradaydılar. Çok küçük bir maliyetle üç tane tablo-heykel diyebileceğimiz bir şey yaptım. Annem de dahil olmak üzere bayıldılar. Komik bir şey daha söylemek istiyorum, mukavvadan yaptığım o tabloları verdiğim aynı zamanda annemin iş arkadaşı olan bayanın kızıyla şu an nişanlıyım. Hayat bazen insana garip oyunlar oynayabiliyor.

 

galeri internet: Stan gerçek adın mı?

Tabi ki hayır. Gerçek adım biraz uzun ve komik. Bir yabancının kolay kolay telaffuz edebileceğini zannetmiyorum. Böylesi çok daha iyi.

 

galeri internet: Çek Cumhuriyeti’nde seninle aynı şeyi yapan var mı?

Olmaz mı! Dünyada ‘şunıu bir tek ben yapıyorum’ demek ahmaklığa yakın bir cesaret ister. Çünkü bilhassa sanatta ‘yeni bir şey yaptım’ demek için tüm dünyada olan biteni bilmeniz gerekir. Bir arkadaşım birkaç tekniği karıştırarak bir sentez yakaladı ve bunun yeryüzünde tek olduğunu iddia etti. Fakat aynı şeyi yıllardır yapan bir sanatçının daha olduğunu gördük. Hangi ülkeden biliyor musunuz?

 

galeri internet: Hangi ülkeden?

Güney Afrika.

 

galeri internet: Yaptığın işin sanat olduğunu düşünüyor musun?

Aslında bu pek de umursadığım bir şey değil. Sanat ya da değil. Ansiklopedik anlamda sanatın kapsamı ile yaptığım işi karşılaştırırsak cevabı ‘hayır’a yakın bir şey çıkar. Çünkü sanatın göreceli olduğunu düşünüyorum. Bana göre hayır ama bir başkasına göre evet. İster sanat, ister performans, ister el işi, ne derseniz deyin. Mukavvadan tablo ve heykeller yapıyorum çünkü ucuz olduğu için insanlar rağbet gösteriyorlar. Ama benim tek yaptığım iş bu değil. Hala tablolar yapıyorum, üç boyutlu çalışmalar yapıyorum ve piksel art ile uğraşıyorum. Genç biri olarak bu sadece benim ‘yolumu bulduğum’ bir şey. Bu yüzden bunun ne olup olmadığına dair pek de kafamı yormuyorum.

 

galeri internet: Bu tarz eserlerden oluşan bir sergi açmak ister misin? Ya da böyle bir projen var mı?

Hayır hayır, carboard painting’in bizim alışık olduğumuz anlam bir sergi içerisinde yer alması pek hoş olmaz. Çünkü bu yapılan hiçbir zaman bir Mona Lisa olmayacak. Ama farklı bir konseptin içerisinde yer alabilir. Kendi başına asla! Ama şu an bir reklam ajansı ile görüşme halindeyiz. Mukavvadan heykeller yapacağım eğer anlaşma olursa. Bir markanın tanıtımı için. Ülkenin çeşitli yerlerinde sergilenecek. Şu an maliyeti yükseltmeden nasıl ömrünü daha fazla uzatırızın üzerinde kafa patlatıyoruz.

 

galeri internet: Kendini ne olarak tanımlıyorsun?

Loser!

 

galeri internet: Hayır o anlamda sormadım. Yani kartvizitinde meslek kısmında ne yazıyor?

Şu an hayatımı grafikle kazanıyorum ve dolayısıyla sahip olduğum kartvizitte designer yazıyor.

 

galeri internet: Son dönemde bir trend mi bu? Birçok sanatçı gelişen teknoloji ile birlikte tasarıma yöneldi.

Bunu olumsuz olarak mı söylüyorsunuz? Eğer öyleyse böyle düşünmüyorum. Dünyadaki her iş kutsaldır. İsa bir marangozdu. Ama o aynı zamanda bir yol gösterendi. Bilgisayar insan hayatına girmiş ve insanın hayatını kolaylaştıran en büyük icatlardan bir tanesi. Sanatı bilgisayarın icadından sonra yeniden yorumlamak gerekiyor. Rönesans’taki sanat ile bugünkünü ayrı kulvarlara koymalıyız. Sanat, hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak. Yeni tanımlamalar yapılacak. Örneğin ben evsizler için mukavvadan evler tasarlamak istiyorum. Bunu yapığımda mimari açıdan bir değeri olmayacak mı? Artık o bildiğimiz ansiklopedileri bir kenara koyalım ve yeni nesil için bazı tanımlamaları yeniden yapalım. Bunun vakti geldi.

 

galeri internet: Çok teşekkürler.

Ben teşekkür ederim. 

 

Objet Petit a: Arzumun Eksik Nesnesi // +18

Denis Fauque
  Heykelin Belirli Bir Malzemesi Olmaz  
Cengiz Özer
  Paris'ten transferimiz...  
Marcus A. Jansen
  YABANCI SANATÇILARIN GÖZÜYLE ÇAĞDAŞ SANAT!  
Beral Madra
  TÜRKİYE’DE ÇAĞDAŞ SANAT!  
Osang Gwon
  YABANCI SANATÇILARIN GÖZÜYLE ÇAĞDAŞ SANAT!  
Sanatın Dijitali Olur mu?
Kamusal Sanat Kamusal Kültür Yaratır
Kadıköy’ün Simgesi Haline Gelen Boğa Heykelinin Pek Bilinmeyen Öyküsü
Tanrıyı Resmeden Adam
SSM Tablo Almak İçin Bağış Topluyor
 
 
www.haberdaret.com (sanat haberleri | haberdar@ ) 2005- 2011 |  sanat haberleri   ersin dündar galeri internet