sanat haberleri
  Sanat Haberleri    
  Köşe    
  Diyor ki    
  Aktüel    
  Giriş  

Paylaş  
MUSTAFA ÖZEL / İŞTE İNSAN!

04. Şubat 2011

Başlama Tarihi: 04 Şubat 2011 Cuma, 18:00
Bitiş Tarihi: 26 Şubat 2011 Cumartesi, 20:00
Mekan Case Dell'Arte
Casa Dell’Arte Şubat ayında Mustafa Özel’in “İşte İnsan!” adlı kisisel sergisine ev sahipligi yapıyor. Sanatçının 25 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı tuval çalışmalarının yanı sıra dört tane de heykel çalışmasını içeren “İŞTE İNSAN!”, 4-26 Şubat 2011 tarihleri arasında Mısır Apartmanı’ndaki Casa Dell’Arte’de görülebilecek.

İnsan ve bedenini tuvallerinde ana konu olarak sunan sanatçı, “İşte İnsan!” adlı sergisiyle, kent insanının bir yazgı gibi yaşadığı, beden ve teslimiyet mücadelesine odaklanmaktadır. Kimi kaskatı kesilmiş, kimi paralize olmuş, kimi kaçan, kimi direnen figürler, içsel gerilimini dışavuran postürleriyle izleyiciyi etkisi altına almaktadır.

Özcan Türkmen, sergi kataloğunda Mustafa Özel’in yapıtlarındaki insan anlatımına şöyle değinir:

“Görünmez işkencecilerinin kurbanları, doğanın insandaki uzantısı olmak günahını işlediği için doğayla birlikte tahakküm altına alınmış bedenlerini bilinçdışının istemsiz enstrümanı olarak kullanırlar. Gerçekte “bastırılanın geri dönüşü”dür bu ve bir tür hazzı, daha doğrusu “jouissance”ı da içerir. Mustafa Özel’in yapıtlarında nü, “çıplak” olmaktan çok ve bundan öte , “soyulmuş”, hem de “ilksel eksiği”nin imgesine dek soyulmuş olmayı ifade eder. İnsanı çevreleyen eşya ve onu sınırlandıran duvarlar da bu soymanın mantıksal devamında kadrajdan silinmişlerdir. Bunların resimde ayrıca yer almalarına gerek yoktur; çünkü “tinin unuttuğu ten”de zaten içselleşmiş olarak mevcutturlar. Böylece dış gerçeklik bedende içselleşirken insanın iç mekanı da tümüyle dışsallaşmak imkanına kavuşur.Ama geri dönen, sadece bilinçdışından ve onunla neredeyse eşanlama gelen doğa-bedenden ibaret değil; “İnsan” sergisinde, çoğu güncel sanat etkinliğinde ne yazık ki adeta “bastırılmış” görünen plastisitenin dönüşüne de tanık oluyoruz. Mustafa Özel resmi, bu anlamda derinlemesine ve kendi geçmişi adına yeni bir budak salmıştır pentürün kalbine doğru. “Renk” öğesiyle, formun gerçekliğini ve ikna ediciliğini yitirmeksizin ilişkilenmek: Forma hakim olabilme pahasına renk kullanımında uzun bir süredir en azla yetinmiş, giderek monokrom çalışmış olan sanatçı, burada sergilenen işleriyle birlikte, müthiş bir enerjisi olduğuna inandığı rengi eskiye göre daha bilinçli bir biçimde ele almaya başlamıştır...”

MUSTAFA ÖZEL

1961'de Yenipazar'da doğdu. 1984'de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu. Dört yıl boyunca Kanada'da yasayan sanatçı, 2003 yılında Montreal'de Galerie Bernard Roches dâhil olmak üzere, Ingiltere, Kanada ve Türkiye’de pek çok karma sergiye katılmıştır. Sanatçının eserleri Contemporary Istanbul 2008, 2009, 2010’da ve son kişisel sergisi ile 2009’da Casa Dell’Arte’de sergilenmiştir.

Mustafa Özel, figüratif resimlerinde ve heykellerinde insanı, gerek çevresindekilerle gerek de kendisiyle kurduğu ilişki hallerinde yorumlamakta ve bu ilişkilerle alternatif dünyalar kurgulamaktadır. 
 Case Dell'Arte // Etkinlik Arşivi  
   
  MUSTAFA ÖZEL / İŞTE İNSAN!
  (h)iç yer - inner space
  SELAHATTİN YILDIRIM / (H)İÇ YER
  Ece Clarke / Dilek Kutzli
  EMİNE CEYLAN
  AYŞEGÜL SAĞBAŞ : FADU SENİ YAKALADIM !!!
  Azade Köker, ¨Hibrid Mekanlar   Koridorlar ¨
  Selahattin Yıldırım “ÖTEKİ – BEN” leri ile Casa Dell’Arte’de …!
  CASA DELL’ARTE’DE “KARGAŞA” VAR

AKTÜEL

 
 
www.haberdaret.com (sanat haberleri | haberdar@ ) 2005- 2011 |  sanat haberleri   ersin dündar galeri internet