SANAT HABERLERİ KÖŞE DİYOR Kİ AKTÜEL
Paylaş

Röportaj // Eric Van Den Ilgeneer

Beni Yıka!

Eser Baykuş | 19. Şubat 2009

Eric Van Den Ilgeneer

İlgili Konular

sanat haberleri | RÖPORTAJLAR sanat haberleri | HABERLER
Çocukken emin ki hemen hemen hepimiz kirli arabaların camlarına ‘beni yıka’ yazmışızdır. Hiç bunu ileriye götürüp de arabanın tozlu camlarına çeşitli resimler yapmayı düşündünüz mü? Siz düşünmeseniz bile Eric van den Ilgeneer bunu bir hobi haline getirdi ve Hollanda’da kirli araba canavarı olarak anılmaya başlandı. Bu konuda her zaman Amerikalı ‘meslektaşı’ Scott Wade’in üstadları olduğunu belirten Ilgeneer, bu garip, bir o kadar da acayip işe canının son derece sıkkın olduğu bir iş gününde patronunun kirli Smart marka arabasının arkasına çizdiği sumo güreşçisi ile başlamış. Tabi çizdiği sumo güreşçisi patronuymuş.

haberdar@: Ne demek gerekir bilemiyorum ama resimlerinin ya da çizimlerinin ömrü ne kadar?

E. Ilgeneer: Yağmur yağana ya da araba yıkanana kadar. Ama araç hareket ettiğinde çizimlerin büyük bir kısmı yok oluyor. Tozlar kuruyunca camdan süzülüyor. Genellikle de araba sahipleri bezle ya da suyla bozuyorlar. Bazıları ise kıyamayıp o şekilde bırakıyor.

h@: Scott Wade kurduğu  http://www.dirtycarart.com  ile bu işten ciddi anlamda para kazanıyor. Peki ya sen kazanabiliyor musun?

EI: Çeşitli festival ve organizasyonlara gittiğim oluyor ama benim için bu sürekli ve para getiren bir iş değil. Bir nevi hobi diyebiliriz. Şu an bir şampuan firmasının halkla ilişkiler departmanında çalışıyorum. Bu işten ek olarak ayrıca para kazansam fena olmazdı hani.

h@: Tozlu bir arabanın camına ne tür aletler kullanarak resim çiziyorsun?

EI: Kurşun kalemlerin arkasında minik silgiler vardır. O silgileri daha büyük ve çeşitli boylarda keserek ve tozu hafif hafif ıslatarak resimleri çiziyorum. Tozu dağıtmayacak her türlü şeyle de çizebilirsiniz. Mesela bulaşık süngerleri. Ya da kıl fırçalar. Bir de nemli bir bez parçası bu iş için yeterli. Maliyet olarak son derece uygun öyle değil mi?

h@: Peki böyle bir şeye nasıl ve neden başladın?

EI: Daha önce çalıştığım işyerinde işler kötü gitmeye başlayınca bana ve benim gibi çalışanlar bu durumdan sorumlu gibi gösterilmeye çalışıldık. Yapılan bir toplantı esnasında iyice bunaldığımdan izin isteyerek dışarı, bahçeye çıktım. Bölüm şefimin küçük bir arabası vardı. Önceki her ne alt yediyse toz içerisindeydi. Önce tırnağımla bir şey çizmeye başladım. Sonra gözlüğümün de yardımıyla çizdiğim şey bir sumo güreşçisine dönüştü. Sakal, gözlük ve saçlarla iyiden iyiye şefimi andırdı. İşten ayrılana kadar ben yaptım demedim. Ayrıldıktan sonra itiraf ettim.

h@: Çizim yeteneğiniz vardı ama değil mi?

EI: Evet var. Ben aynı zamanda aklınıza gelebilecek her türlü şeyden heykeller yapıyorum. Kurşun kalemden, legodan, cd’lerden, oyuncaktan, çikolatadan, iplikten, boncuktan, çikolatadan… Aklınıza ne gelirse.

h@: Çocukken kirli arabaların camlarına ‘beni yıka’ yazar mıydınız?

EI: hayır ama bazen tükürürdüm. Neden yapardım bilmiyorum ama.

h@: Şu an neyle uğraşıyorsunuz?

EI: Lichtfaktor tarzı bir grup kurmaya çalışıyorum. Işıkla performans yapıp fotoğraflayacağız. Hem çok ilgi çekiyor hem de eğlenceli.

h@: Son olarak yaptığın çizim kalıcı olması için arabanın modelinin ya da tozun bir özelliği olması gerekiyor mu?

EI: Islandıktan sonra toz toplayan ve uzun süre toz içinde kalan arabalarla çalışmak çok daha kolay. Toz, zar gibi bir tabaka oluşturduğu için çalışmak kolay oluyor ama bu sefer de çabuk bozuluyor.
 

BURÇAK BİNGÖL // NADİRELER KABİNESİ

Oya Delahaye
  TÜRKİYE'DE ÇAĞDAŞ SANAT  
Johan Tahon
  Türkiye aşığı heykeltıraş!  
Denis Fauque
  Heykelin Belirli Bir Malzemesi Olmaz  
David Shillinglaw
  YABANCI SANATÇILARIN GÖZÜYLE ÇAĞDAŞ SANAT!  
Gelelim Hoess
  Sanatçı Hırsız  
Hangisi Sahte, Hangisi Gerçek?
Duvar Resimleri Bir Moda Haline Geliyor!
Art! Downloading…
Yaşasın Sokak Sanatı
Herkül'e Ne Oldu? El-Cevap; Söktüler...
 
 
www.haberdaret.com (sanat haberleri | haberdar@ ) 2005- 2012 |  sanat haberleri   ersin dündar galeri internet