sanat haberleri
  Sanat Haberleri    
  Köşe    
  Diyor ki    
  Aktüel    
  Giriş  

Paylaş  
Türk Resim Sanatının Ünü Sınırlamızı Aşan Öncü Sanatçısı ve Bir Ekolün Yaratıcısı Süleyman Saim Tekcan’ın Yapıtları, Sanat Yaşamının 50. Yılı Onuruna Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde!

Ocak 2011

Türk Resim Sanatının Ünü Sınırlamızı Aşan Öncü Sanatçısı ve Bir Ekolün Yaratıcısı Süleyman Saim Tekcan’ın Yapıtları, Sanat Yaşamının 50. Yılı Onuruna Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde!

Türk sanatında öncü karakteriyle büyük açılımlar yaratan, ünü sınırlarımızı aşan bir ustası ve gerek özgünbaskılarında ve gerekse yağlı boyalarında geleneği modernleştiren üslubu ile bir ekolün yaratıcısı olan Süleyman Saim Tekcan, 50. sanat yılı kapsamında açılacak bir dizi serginin ilkini 11.01.2011 tarihinde Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde açılacak sergiyle kutlayacak.

Türkiye’de özgün baskı sanatına dair ilkleri getirmiş bir sanatçı olan Süleyman Saim Tekcan, yoğun üretimi ve sanat alanında pek çok reformu gerçekleştirmesiyle Türk sanat ortamında çok önemli yere sahip bir sanatçı-kimlik olarak öne çıkar. Baskı tekniklerindeki buluşları, yağlı boyalarındaki geleneği modernleştiren üslubu ve at imgeleri, onu dünya çapında bir çizgiye taşıyan karakteristik özelliklerdir. Gravürlerindeki teknik yetkinliği yağlı boya çalışmalarında da gösteren sanatçının yapıtlarında özellikle strüktür ve doku öne çıkar. Süleyman Saim’in yapıtlarında sıkça işlediği ve yaşam ile zamanın bir metaforu olarak da niletelendirilebilecek kendine özgü at imgeleri, tabiata bakılarak değil düşüncenin yarattığı ve ürettiği, binlerce desen içinden boyaya ve gravürlere özenle aktarılan ifade araçları olarak karşımıza çıkarlar ve başka bir anın varlığına işaret ederler.

Bugün 50 yıllık sanat yaşamını ardında bırakan Süleyman Saim Tekcan, belleklerde özgün baskılarıyla yer etmiş olmasına karşın bu uzun sanatsal yaratım sürecinde desen, yağlı boya, sulu boya ve bronz heykeller yapmıştır. Süleyman Saim Tekcan, çalışmalarında deneye öncelik tanıyan bir sanatçıdır. Sanatçı yapıtlarını kurgularken yaşadığı çevreden, doğadan, Anadolu uygarlıkları ve Osmanlı sanatı gibi kendi kültüründen beslenerek sanatına içkin tüm unsurları evrensel sanat ölçütleri içinde ifade etmiştir.

Sanatçı, yapıtını oluşturma sürecinde temel aldığı doğa-­malzeme ve bu ikilinin birleştiği teknik-tema olgularını her zaman yeni arayışlarla olumlu deneyimlere dönüştürmüştür. At, hat, tuğra, mezartaşı ve bunun gibi pek çok unsur Süleyman Saim’in sanatsal yaratı sürecinde onun birer ifade aracı ve estetik enstrümanları olarak karşımıza çıkarlar. Sanatın özgür ifade olanaklarını zorlayarak sanat alanını sürekli yenileyen, sanatçı-eğitimci kimliği ile Türkiye’de sanatın gelişimine 50 yıldır öncülük etmiş ve bu amaçla İMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’ni kurmuş Süleyman Saim Tekcan’ın sergisi Çırağan Palace Kempinski’de 15.02.2011 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
AKTÜEL

 
 
www.haberdaret.com (sanat haberleri | haberdar@ ) 2005- 2011 |  sanat haberleri   ersin dündar galeri internet